Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego

 

 „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowany ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego

 

Numer przedsięwzięcia- 2022-1-PL01-KA122-VET -000070302

Dofinansowanie projektu z UE- 27 230,00 EUR

Miejsce szkolenia-Malaga (Hiszpania) oraz Rimini (Włochy)

Termin szkolenia-I termin (Malaga) 14.05-17.05.2024r. oraz II termin (Rimini) 18-20.09 oraz 23.09.2024r

 

Informacje o projekcie:

 

 Aktualizacja II Nabór:

Od 04 lipca 2024r. rozpoczyna się rekrutacja do projektu unijnego dot. wyjazdu na szkolenie do Rimini. Szczegółowe informacje o naborze zostaną przekazane do pracowników szkół, ośrodków ZDZ, biura zakładu za pośrednictwem e-mail. Zostały również zamieszczone w systemach wewnętrznych ZDZ.

I Nabór

Od 19 stycznia 2024r. rozpoczyna się rekrutacja do projektu unijnego dot. wyjazdu na szkolenie do Malagi. Szczegółowe informacje o naborze zostaną przekazane do pracowników szkół, ośrodków ZDZ, biura zakładu za pośrednictwem e-mail. Zostały również zamieszczone w systemach wewnętrznych ZDZ

 

Cel projektu

Głównym celem mobilności będzie nabycie przez instruktorów/wykładowców pracowników pionu kursowego oraz kadry zarządzającej ZDZ Katowice nowych kompetencji, oraz umiejętności dot. poprawy jakości kształcenia na odległość i blended learningu-wdrożenie na szerszą skalę nowych metod i technik kształcenia zawodowego, podniesienie jakości obsługi klienta, w tym klienta zagranicznego w procesie kształcenia kursowego, oraz podniesienie kompetencji językowych uczestników projektu, w tym przełamanie barier językowych i motywacja do dalszego kształcenia w zakresie języków obcych.

Poprzez udział w mobilności uczestnicy projektu nabędą wiedzę i praktyczne umiejętności zastosowania nowoczesnych cyfrowych rozwiązań wspierających proces szkoleniowy (blended learning – hybrydy kształcenia: wideo, prezentacje multimedialne, podcasty kształcenie z wykorzystaniem telefonu, umożliwienie dostępu do kursu w dogodnym dla słuchacza czasie, możliwość powrotu do pewnych zagadnień, szkolenia modułowe) - wiedzę i praktyczne umiejętności zastosowania nowych technik nauczania w edukacji zawodowej dorosłych (bariery, kształcenie w grupach zróżnicowanych wiekowo) jak i podniesienie kompetencji językowych uczestników projektu.

Odbiorcy projektu

Projekt jest skierowany do kadry instruktorów/wykładowców pracowników pionu kursowego oraz kadry zarządzającej Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach. Projekt realizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Rekrutacja

Rekrutacja do projektu odbędzie się w następujących etapach:

  1. Powołanie Koordynatorki projektu,
  2. Opracowanie Regulaminu Rekrutacji oraz dokumentów rekrutacyjnych,
  3. Poinformowanie potencjalnych uczestników o założeniach projektu oraz warunkach udziału: zorganizowanie spotkania informacyjnego dla potencjalnych uczestników projektu, przesłanie informacji o naborze do potencjalnych zainteresowanych, zamieszczenie dokumentów rekrutacyjnych w wew. systemach informatycznych ZDZ.

Warunkiem udziału w projekcie będzie złożenie wniosku o udział w projekcie wraz z umotywowanie chęci udziału w projekcie oraz potwierdzenie znajomości języka angielskiego na poziomie minimum komunikatywnym.

Aktualizacja dot I wyjazdu

W dniach 14.05-17.05.2024r. grupa 10 instruktorów/wykładowców pracowników pionu kursowego oraz kadry zarządzającej ZDZ Katowice odbyła szkolenie zagraniczne pn. „Pokonywanie barier w edukacji cyfrowej” w miejscowości Malaga. Szkolenie odbyło się w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Podczas szkolenia nasza kadra nabyła nowe kompetencje oraz umiejętności w zakresie wyzwań i możliwości edukacji na odległość. Zdobyła wiedzę jak identyfikować i pokonywać bariery w szkoleniu zawodowym związane z przyjmowaniem nowych technologii, nauczyła się rozpoznawać i integrować aspekty kulturowe w edukacji cyfrowej. Uczestnicy szkolenia zdobyli wiedzę i umiejętności jak się dostosować i wprowadzać innowacje w szybko zmieniającym się środowisku edukacyjnym.

Nasza kadra zwiększyła poczucie pewności siebie przez pracę w środowisku międzynarodowym, nauczyła się przełamywania bariery językowej i zdobyła widzę w zakresie różnic kulturowych. Oprócz zajęć uczestnicy mieli okazję zwiedzić Malagę i zabytki tego miasta. Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty poświadczające ich udział w szkoleniu.

Aktualizacja dot II wyjazdu

II grupa uczestników  w dniach 18-20.09 oraz 23.09.2024r. grupa 10 instruktorów/wykładowców pracowników pionu kursowego oraz kadry zarządzającej ZDZ Katowice szkolenie zagraniczne „Przełamywanie barier w edukacji zawodowej”. Szkolenie odbyło się  w miejscowości Rimini. Szkolenie zrealizowano w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Rezultaty przedsięwzięcia:

Podczas szkolenia nasza kadra nabyła nowe kompetencje oraz umiejętności w zakresie wyzwań i możliwości edukacji zawodowej. Nabyła wiedzę z zakresu rodzaju barier edukacyjnych i jak pokonywać bariery w szkoleniu zawodowym, poznali nowe umiejętności w zakresie strategii integracji współpracy międzypokoleniowej, nauczyli się wykorzystywać technologie w kształceniu zawodowym, zdobyli umiejętności w zakresie nowoczesnych metod nauczania dorosłych, uzyskali kompetencje w zakresie projektowania i wdrażania innowacyjnych zajęć zawodowych.

Nasza kadra zwiększyła poczucie pewności siebie przez pracę w środowisku międzynarodowym, nauczyła się przełamywania bariery językowej i zdobyła widzę w zakresie różnic kulturowych. Oprócz zajęć uczestnicy mieli okazję zwiedzić Rimini i zabytki tego miasta. Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty poświadczające ich udział w szkoleniu.

Dodatkowe rezultaty:

Mobilność w ramach projektu pozwoliła nie tylko poznać kulturę i historię kraju goszczącego, ale przede wszystkim przełamała stereotypy, pozytywnie wpłynęła na rozwój kompetencji osobistych i wzmocniła ich samoocenę, rozwinęła umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresujących w zupełnie nowym otoczeniu,- uczestnicy rozwinęli cechy osobowościowe takie jak: kreatywność, , komunikatywność,- uczestnicy rozwinęli umiejętności analityczne, praktyczne i umiejętności współpracy w grupie międzynarodowej,- poprawili umiejętności w zakresie korzystania z narzędzi i technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz nabyli nowe doświadczenia związane z techniczną obsługą projektu: wypełnianie dokumentów, raportów uczestnika, tworzenie prezentacji multimedialnych,- udoskonalili znajomość języka angielskiego, poszerzyli swoją wiedzę na temat możliwości, które stwarza program FRSE.