Projekt "Zielony Gaj - aktywizowanie postaw proekologicznych młodzieży województwa śląskiego"
Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach zakończył realizację projektu pt. "Zielony Gaj - aktywizowanie postaw proekologicznych młodzieży województwa śląskiego" dofinansowanego w ramach Programu Środki Przejściowe 2005 "Podnoszenie świadomości społecznej i wzmocnienie rzecznictwa oraz działań monitorujących organizacji pozarządowych". Partnerem projektu był Polski Klub Ekologiczny Koło Miejskie w Gliwicach.
Celem projektu była zmiana postaw młodzieży wobec szeroko rozumianej ochrony środowiska, zbudowanie przez młodzież programów edukacyjnych w zakresie ochrony środowiska oraz publikacja książkowa. Grupą docelową była młodzież szkół średnich ZDZ Katowice z Bytomia, Katowic i Tychów.
Głównymi działaniami projektu były warsztaty psychologiczno - edukacyjne z zakresu:
- promowania i wdrażania programów segregacji śmieci i recyklingu,
- promowania ograniczania zużycia wody i energii,
- zmniejszania zagrożeń oddziaływujących na jakość powietrza (przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z zanieczyszczeniami powietrza),
- promowania zakupu towarów i żywności w opakowaniach przyjaznych dla środowiska,
- promowania odnawialnych źródeł energii,
- ochrony praw zwierząt.
Młodzież nauczyła się kształtowania zachowań proekologicznych na bazie własnych doświadczeń.
Oprócz nauki w trakcie warsztatów zostały wypracowane przez młodzież programy edukacyjne, które są wydane w formie książkowej.
Realizacja projektu odbyła w dwóch edycjach: pierwsza od marca do czerwca, druga: od września do grudnia 2008r. w szkołach Zakładu: Liceum Ogólnokształcącym "Mundurowym" w Bytomiu, Technikum Fryzjerskim w Katowicach oraz Liceum Ogólnokształcącym "Mundurowym" Tychach.
W pierwszej edycji uczestnikami byli uczniowie tych szkół (z każdej szkoły grupa 12 uczniów), do kolejnej edycji młodzież ta zaprosiła swoich znajomych ze środowiska lokalnego ("przyjaciół z podwórka"). W ten sposób projekt objął swoim zasięgiem nie tylko uczniów wybranej szkoły, ale także środowisko lokalne przez co projekt stał się bardziej wartościowy dla np. przeprowadzania w przyszłości akcji czy projektów o tematyce ekologicznej.
Poprzez czynny udział w projekcie młodzież nabyła szereg kompetencji społecznych takich jak np. skuteczne porozumiewanie się, współpraca w zespole, doskonalenie kompetencji interpersonalnych: asertywność, radzenie sobie z trudnymi sytuacjami, pokonywanie własnych ograniczeń, poznanie indywidualnej mapy kompetencji: moje mocne strony i obszary rozwojowe, wzbudzenie motywacji do aktywnego rozwoju osobistego.
Kompetencje nabyte podczas warsztatów zostały potwierdzone odpowiednim certyfikatem.
Upowszechnianiu projektu, służyła konferencja na którą zostali zaproszeni przedstawiciele organizacji pozarządowych (szczególnie zajmujących się tematyką ochrony środowiska), przedstawiciele szkół, lokalne władze.
Pliki do pobrania
-
Dogoterapia.ppt
(format: ppt; rozmiar: 2,65 MB)
-
Dziura ozonowa.ppt
(format: ppt; rozmiar: 190,00 KB)
-
Hodowla oraz chów.ppt
(format: ppt; rozmiar: 2,20 MB)
-
Hodowla przemysłowa i jej cechy.ppt
(format: ppt; rozmiar: 102,50 KB)
-
Moje oszczędzanie energii.ppt
(format: ppt; rozmiar: 56,00 KB)
-
Obieg wody w przyrodzie.ppt
(format: ppt; rozmiar: 5,06 MB)
-
Opakowania.ppt
(format: ppt; rozmiar: 2,08 MB)
-
Piosenka o segregacji odpadów.mp3
(format: mp3; rozmiar: 3,01 MB)
-
Powietrze w życiu codziennym.ppt
(format: ppt; rozmiar: 498,00 KB)
-
Recykling.ppt
(format: ppt; rozmiar: 2,34 MB)
-
Smog.ppt
(format: ppt; rozmiar: 1,34 MB)
-
Zwierzęta_ które przychodzą na świat w wodzie.ppt
(format: ppt; rozmiar: 649,50 KB)
-
cieki.ppt
(format: ppt; rozmiar: 152,00 KB)