Projekt "Aktywny powrót"

 

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Celem Europejskiego Funduszu Społecznego jest: udzielanie wsparcia na rzecz rozwoju sfery zatrudnienia

poprzez promowanie zachowań przyczyniających się do zwiększenia szans zatrudnienia, warunków dla

przedsiębiorczości, wyrównywania szans oraz inwestowania w zasoby ludzkie.

 

Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach

 

zakończył realizację projektu

 

"Aktywny powrót"

 

Okres realizacji: 1.04.2006 - 31.03.2008

 

Celem projektu "Aktywny Powrót", było zwiększenie szans osób uzależnionych od alkoholu, które ukończyły terapię w Areszcie Śledczym w Krakowie - Podgórzu na znalezienie zatrudnienia. W dłuższej perspektywie realizacja projektu zapobiec miała ich marginalizacji i wykluczeniu społecznemu oraz ewentualnej recydywie.

 

Uczestnicy: mężczyźni - alkoholicy poddani terapii w Areszcie Śledczym w Krakowie - Podgórzu, o niskich i nieprzydatnych na rynku pracy kwalifikacjach zawodowych. W projekcie uczestniczyło 93 mężczyzn.

 

Działania realizowane w ramach projektu:

 

ETAP I :

 

  • doradztwo zawodowe - w trakcie rozmowy doradczej przygotowywana była opinia nt. każdego z beneficjentów projektu, określająca jego predyspozycje zawodowe i osobowościowe, mocne oraz słabe strony, itp.
  • szkolenia zawodowe: zrealizowano 10 edycji kursów budowlanych w kierunkach: "Murarz - tynkarz", "Malarz - tapeciarz", "Technolog robót wykończeniowych", "Kafelkarz - posadzkarz" i "Brukarz". Każdy kurs składał się z dwóch zasadniczych części: teoretycznej, na której uczestnicy zapoznali się z nowoczesnymi technikami i technologiami budowlanymi oraz praktycznej, w trakcie której nauczyli się zastosować zdobytą wiedzę na zajęciach praktycznych realizowanych na terenie Aresztu Śledczego. Kursy ukończyło 90 osób.
  • szkolenia dodatkowe: "Aktywne poszukiwanie pracy", "ABC komputera", których celem było zapoznanie osadzonych z nowoczesnymi technologiami oraz aktualnymi wymaganiami regionalnego rynku pracy.

 

ETAP II:

 

  • przygotowanie zawodowe w miejscu pracy dla 19 uczestników projektu, które miało służyć praktycznej eliminacji barier, tj. braku nawyku systematycznej pracy oraz braku możliwości sprawdzenia w praktyce posiadanych kwalifikacji;
  • udział w grupach wsparcia (uczestniczyło w nich 50 osób);
  • opieka psychologiczna i terapeutyczna (skorzystały z niej 92 osoby);
  • poradnictwo prawne (skorzystały 92 osoby);
  • opieka wolontariusza

 

10 uczestników projektu znalazło legalne zatrudnienie.