POWOJNIE – Sztuka Pamięci
27.03.2025
POWOJNIE – Sztuka Pamięci - film z wydarzenia
W Zespole Szkół odbyła się wystawa „POWOJNIE”, upamiętniająca 80. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau i zakończenia II wojny światowej. Sztuka stała się tu narzędziem pamięci, pozwalającym zatrzymać się i spojrzeć na historię poprzez emocje zapisane w obrazach i rzeźbach.
Wystawa prezentowała prace Piotr Walczak, rzeźbiarza, oraz Kratki, malarki, która przy pomocy suchej pasteli oddała obraz cierpienia i traumy wojennej. Ich dzieła, pełne ekspresji i głębokiego przekazu, stanowiły współczesną interpretację pamięci o tamtych wydarzeniach.
Wszystko dopełniła mobilna wystawa „Doświadczenie Auschwitz-Birkenau w pracach byłych więźniów” z Muzeum Auschwitz. Na banerach można było zobaczyć autentyczne prace więźniów, stworzone w obozowych warunkach. Te niezwykłe świadectwa przeszłości skłaniały do refleksji nad losem człowieka w obliczu wojny i systemowego okrucieństwa.
Klimatu wydarzenia dopełnił rys historyczny, który przedstawił uczeń naszej szkoły, Oskar Janusz. Całość uświetnił koncert skrzypcowy w wykonaniu absolwentki Państwowej Szkoły Muzycznej i uczennicy naszej szkoły, Natalii Borgosz, wraz z zespołem. Ich występ nadał wydarzeniu wyjątkową głębię i wzruszający ton. Wydarzenie było także profesjonalnie i z wielkim wyczuciem prowadzone przez Marcina Adamskiego, ucznia naszej szkoły.
Podczas wystawy można było nie tylko zobaczyć, ale i poczuć – w przestrzeni sztuki zabrzmiała muzyka, a artyści podzielili się swoimi inspiracjami. Po wszystkim była cisza. Chwila, w której każdy mierzył się ze swoimi myślami.
Dziękujemy wszystkim, którzy w tym czasie byli z nami. To nie była zwykła wystawa. To było spotkanie z pamięcią.