Jakość w edukacji - dobre praktyki i wymiana doświadczeń polskich i hiszpańskich nauczycieli - 2013-2-PL1-ESF03-43115
Cele projektu: poznanie systemu kształcenia na poziomie szkoły średniej w Hiszpanii, co przyczyni się do podniesienia jakości pracy szkoły w następujących obszarach:
- zarządzanie placówką
- oferta edukacyjna szkoły i promocja w środowisku lokalnym
- efekty kształcenia - analiza porównawcza stosowanych metod nauczania i wyników egzaminów,wyboru podręczników, sposobu oceniania w czasie lekcji.
- współpraca szkoły z pracodawcami i doradztwo zawodowe.
Każdy z uczestników wraz z opiekunem podczas pobytu - hiszpańskim nauczycielem tego samego lub pokrewnego przedmiotu, przeanalizował treści programowe, rodzaje podręczników, stosowane metody (w tym metody aktywizujące i wykorzystanie multimediów w czasie lekcji), sposób oceniania, rodzaje egzaminów i ich sposób przeprowadzania, możliwości doskonalenia zawodowego i system awansu zawodowego. Wszystkie wymienione aspekty były przedmiotem obserwacji i rozmów z nauczycielami, uczniami i dyrekcją szkoły, co spowodowało, że spojrzenie na każdy problem obejmował opinie wszystkich zaangażowanych stron w proces kształcenia.
Zakładany program pobytu został w pełni zrealizowany. Nauczyciele uczestniczący w projekcie zdobyli nową wiedzę i doświadczenie. Wyjazd przyczynił się do :
- podniesienia kompetencji zawodowych uczestników oraz umożliwił im wykorzystanie nowych rozwiązań w pracy nauczyciela
- zwiększenia atrakcyjności szkolnictwa zawodowego
- rozwoju osobistego uczestników
- doskonalenia warsztatu pracy poprzez udział w kursach, studiach podyplomowych, warsztatach, szkoleniach
- podniesienia i ciągłego doskonalenia kwalifikacji językowych.
Uczestniczyli w zajęciach w szkole i w wycieczkach wspólnie z hiszpańskimi kolegami, dzięki czemu mieli możliwość współpracy w międzynarodowej grupie. Oprócz programu związanego ze szkoleniem w czasie stażu nasi partnerzy przygotowali bardzo obszerny program kulturowy, pozwalający na poznanie kultury i historii Hiszpanii. Doskonalenie języka oraz poznanie ciekawych miejsc i historii, zabytków oraz ludzi związanych z regionem Galicji to uzupełnienie założeń projektu które zrealizowaliśmy z nawiązką.
Cele opisane we wniosku aplikacyjnym zostały osiągnięte w 100 % i zostały potwierdzone dokumentami, które otrzymał każdy z uczestników - certyfikat uczestnictwa i dokument Europass Mobilność.
Okres realizacji projektu: 25.10.2013-31.07.2014
Grupy uczestniczące w projekcie:
1. Grupa I - 11 osób (nauczyciele), miejsce odbywania praktyk – Hiszpania; termin: 19.01.2014-25.01.2014